Wycinka drzew Cennik 2024

Written by

wycinka drzew cennik 2024

Wycinka drzew na własnej działce czy to rolnej czy budowlanej to decyzja, którą wielu właścicieli podejmuje z różnych powodów. Może to być konieczność usunięcia chorego drzewa zagrażającego bezpieczeństwu, potrzeba zwiększenia przestrzeni użytkowej, czy też przygotowanie terenu pod nową inwestycję budowlaną. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia, uwzględniającego zarówno koszty, jak i spełnienie odpowiednich wymogów prawnych.

Koszty związane z wycinką drzew są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Ważne jest również, aby zrozumieć, że nie zawsze możemy usunąć drzewo bez uzyskania stosownych pozwoleń. W zależności od lokalizacji i rodzaju drzewa, mogą być wymagane różne zgody administracyjne. Ten artykuł przybliży kluczowe aspekty dotyczące kosztów wycinki drzew oraz wymagań prawnych i kosztów pozwoleń związanych z tym procesem.

Kiedy Wycinka Drzew Jest Konieczna?

Zagrożenia bezpieczeństwa

Stare lub chore drzewa mogą stanowić poważne zagrożenie dla osób przebywających w ich pobliżu oraz dla mienia. Przykładowo, drzewo z uszkodzonym systemem korzeniowym lub osłabionym pniem może przewrócić się podczas silnego wiatru lub burzy, co może prowadzić do znacznych szkód materialnych lub, co gorsza, obrażeń ludzi. W takich sytuacjach usunięcie drzewa jest koniecznością.

Potrzeba zwiększenia przestrzeni użytkowej

Czasami drzewa, które kiedyś były piękną ozdobą działki, zaczynają ograniczać przestrzeń użytkową. Może to być problematyczne, zwłaszcza na małych działkach, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. W takim przypadku wycinka drzewa może być jedynym rozwiązaniem, aby umożliwić optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Usunięcie drzew kolidujących z planowanymi budowami

Podczas planowania nowych inwestycji budowlanych, takich jak budowa domu, garażu czy basenu, drzewa mogą kolidować z projektem. Ich usunięcie staje się wtedy niezbędne, aby umożliwić realizację zamierzeń budowlanych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku kolidujących drzew, konieczne może być uzyskanie odpowiednich pozwoleń od lokalnych władz.

Koszty Wycinki Drzew – Od Czego Zależą?

Rodzaj drzewa

Różne gatunki drzew wymagają odmiennych technik wycinki, co bezpośrednio wpływa na koszty usługi. Drzewa o twardym drewnie, takie jak dęby czy buki, są trudniejsze do usunięcia niż drzewa o miękkim drewnie, takie jak brzozy. Ponadto, niektóre drzewa mogą wymagać specjalistycznego sprzętu do wycinki, co zwiększa koszty.

Wielkość drzewa

Im większe drzewo, tym trudniejsze i bardziej kosztowne jest jego usunięcie. Wielkie drzewa wymagają więcej pracy i sprzętu, a także mogą stwarzać większe ryzyko podczas procesu wycinki. Ceny za usunięcie drzewa mogą znacznie wzrosnąć, jeśli jest ono bardzo wysokie lub ma rozłożyste gałęzie.

Metoda usunięcia drzewa

Ważnym aspektem w wycenie usunięcia danego drzewa jest metoda jaką wycinka jest przeprowadzana. Na przykład drzewo łatwo dostępne, wycinane metodą alpinistyczną to koszt 250 złotych za drzewo. To samo będzie się tyczyło wycinki drzewa z podnośnika koszowego.

Dostępność terenu

Łatwość dostępu do drzewa ma duże znaczenie dla kosztów wycinki. Drzewa rosnące w trudnych do osiągnięcia miejscach, takich jak blisko budynków, na stromych zboczach lub w ciasnych przestrzeniach, wymagają bardziej skomplikowanych metod wycinki. Często konieczne jest użycie dźwigów lub specjalistycznych technik alpinistycznych, co podnosi koszty operacji.

Dodatkowe usługi

Po wycince drzewa często konieczne jest wykonanie dodatkowych prac, takich jak usunięcie pni, wywóz gałęzi czy frezowanie pni. Każda z tych usług wiąże się z dodatkowymi kosztami, które są wyceniane indywidualnie ze względu na ciężki do określenia nakład pracy. Przykładowo cena wypożyczenia rębaka to około 250 złotych/godzinę.

Podsumowanie

Decyzja o wycince drzew powinna być przemyślana i oparta na analizie wielu czynników, takich jak bezpieczeństwo, potrzeby użytkowe oraz aspekty prawne.

Koszty związane z wycinką drzew zależą od rodzaju drzewa, jego wielkości, dostępności terenu, lokalizacji oraz dodatkowych usług.

Po więcej informacji dotyczących wycinki drzew przygotowywania działek lub innych naszych usług zapraszamy na naszego bloga gdzie w sposób szczegółowy i prosty przedstawiamy poszczególne aspekty związane z naszymi działaniami. 

A jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości w związku z usunięciem drzewa albo chciałbyś skorzystać z usług specjalistów w tej dziedzinie?

Zapraszamy do kontaktu!

Działamy w pełni legalnie, w oparciu o przepisy prawa polskiego i UE, a wszelkie nasze działania są bezpieczne i w stu procentach profesjonalne. Pomożemy Ci pozbyć się drzewa lub krzewu, nie łamiąc obowiązujących w naszym kraju reguł i nie narażając Cię na ewentualne kary pieniężne!

Last modified: 7 lipca, 2024