Zakładanie trawnika – z siewu czy rolki? Kompleksowy poradnik

Written by

zakladanie-trawnika

Dobrze przeprowadzone zakładanie trawnika będzie skutkowałem trawnikiem, który ma walory estetyczne, podkreśla architekturę budynku, kolorystykę kwiatowych rabatek oraz nadają ogrodowi uroku wspaniałego miejsca do rekreacji i wypoczynku. Piękny trawnik natomiast to nie dzieło przypadku, a jego powstanie wymaga dokładnego planowania oraz przeprowadzenia.

Prawidłowe wykonanie wszystkich kroków od przygotowania podłoża po pielęgnację po posadzeniu jest kluczowe dla osiągnięcia pięknego trawnika, który stanie się wizytówką Twojego ogrodu. W tym przewodniku omówimy wszystkie aspekty zakładania trawnika, począwszy od optymalnych terminów, przez przygotowanie gleby, po techniki siewu lub układania trawy z rolki.

 Kiedy Najlepiej Zakładać Trawnik?

Najlepsze pory roku na zakładanie trawnika to wiosna i jesień

 • Wiosna, szczególnie kwiecień i maj, oferuje idealne warunki klimatyczne: umiarkowane temperatury i zwiększoną wilgotność. W tym okresie trawa ma najlepsze warunki do szybkiego kiełkowania i ukorzenienia się przed nadejściem upalnego lata. 
 • Jesień, zwłaszcza wrzesień i październik, to również korzystny czas, gdy gleba jest jeszcze ciepła po lecie, ale chłodniejsze dni i wyższa wilgotność sprzyjają wzrostowi korzeni bez ryzyka wysychania młodych roślin.

Unikanie ekstremalnych warunków

Zakładanie trawnika w ekstremalnych warunkach pogodowych, takich jak upalne lato czy mroźna zima, może prowadzić do niepowodzeń. W wysokich temperaturach woda szybko wyparowuje, co utrudnia kiełkowanie i wzrost młodej trawy. Z kolei w czasie mrozów nasiona mogą zamarznąć, a rozwijająca się trawa może zostać uszkodzona przez zimne wiatry i niskie temperatury.

Przygotowanie Podłoża pod Trawnik

zakładanie trawnika

Przygotowanie gleby

Przygotowanie gleby pod trawnik to kluczowy krok, który determinuje przyszły sukces murawy. 

 1. Najpierw usuń wszystkie chwasty, kamienie i resztki roślinne. Można to zrobić ręcznie lub za pomocą środków chemicznych, takich jak herbicydy. 
 2. Następnie przeprowadź spulchnienie gleby na głębokość około 15-20 cm.Spulchnienie gleby pozwala na poprawę jej struktury, co ułatwia korzeniom trawy penetrację i lepszy dostęp do składników odżywczych. Możesz użyć glebogryzarki do większych obszarów lub ręcznych narzędzi na mniejszych powierzchniach. Proces ten również pomaga w rozluźnieniu zbitej gleby, co jest niezbędne do zdrowego wzrostu trawy.
 3. Popraw strukturę gleby (Opcjonalne) jeżeli posiadasz gliniastą glebę lub inną, która sprawia wrażenie gęstej oraz zbitej, wymieszaj ją z gruboziarnistym piaskiem co poprawi jej strukturę. Glebie zbyt przepuszczalnej natomiast dobrze zrobi dodatek odkwaszonego torfu, glinu lub betonity, który zatrzyma wodę opadową na dłużej.
 4. Równanie gleby jest kluczowe, aby uniknąć problemów z nierównomiernym wzrostem trawy i odprowadzeniem wody. Użyj grabi lub deski do wyrównania powierzchni i usuń wszelkie dołki i wzniesienia. Wyrównana gleba zapobiega gromadzeniu się wody w niskich miejscach i zapewnia jednolity wzrost trawnika.

 Dostosowanie pH Gleby pod Trawnik

Znaczenie pH gleby

pH gleby ma ogromny wpływ na wzrost trawy. Optymalne pH dla większości traw wynosi od 6,0 do 7,0. W tym zakresie trawa ma najlepszy dostęp do składników odżywczych. pH poniżej 6,0 oznacza kwaśną glebę, która może ograniczać dostępność niektórych pierwiastków, takich jak wapń i magnez, podczas gdy pH powyżej 7,0 wskazuje na glebę zasadową, która może hamować dostępność żelaza.

Testowanie pH gleby

Aby zbadać odczyn pH gleby należy zakupić dostępny w sklepach ogrodniczych oraz internecie kwasomierz glebowy z płynem Helliga i paskiej wskaźnikowym lub elektronicznym testem kwasowości. Droższą i bardziej dokładną alternatywą jest wysłanie próbki do laboratorium gdzie przeprowadzone zostaną próby kolorometryczne.

Regulacja pH

Jeśli pH gleby wymaga korekty, można je dostosować za pomocą dodatków takich jak wapno (dla podniesienia pH) lub siarka (dla obniżenia pH). Proces ten powinien być przeprowadzany stopniowo, aby uniknąć zbyt gwałtownych zmian, które mogą zaszkodzić roślinom. Wapnowanie najlepiej przeprowadzać jesienią, aby substancja mogła się dobrze wymieszać z glebą przed wiosną.

Sposoby Zakładania Trawnika: Z Siewu lub Z Rolki

trawnik z siewu

Zakładanie trawnika z siewu

Siew trawnika to tradycyjna metoda, która pozwala na wybór specyficznych mieszanek traw dostosowanych do warunków ogrodowych. Aby rozpocząć, przygotuj nasiona zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, a następnie równomiernie rozsiej je na powierzchni gleby. Warto użyć siewnika, aby zapewnić równomierne rozłożenie nasion.

Zalety i wady zakładania trawnika z nasion

Zakładanie trawnika z siewu jest zwykle tańsze niż układanie trawy z rolki i daje większą kontrolę nad wyborem rodzaju trawy. Jednakże, proces ten wymaga więcej czasu i pielęgnacji, aby nasiona wykiełkowały i wzmocniły się do poziomu, w którym trawnik będzie w pełni funkcjonalny.

Dopasowanie nasion do warunków

Wybór odpowiednich nasion jest kluczowy dla sukcesu trawnika. Zwróć uwagę na specyficzne warunki w Twoim ogrodzie, takie jak nasłonecznienie, wilgotność i typ gleby.

Wybierz mieszanki nasion, które są odporne na dane warunki i spełniają Twoje oczekiwania dotyczące wyglądu i użytkowania trawnika.

Jakie nasiona trawy wybrać?

Istnieje wiele rodzajów mieszanek traw, które są przeznaczone do różnych zastosowań, od trawników dekoracyjnych po murawy sportowe. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na:

 • Charakterystykę miejsca przeznaczonego na trawnik (Nasłonecznienie, przepuszczalność podłoża, rodzaj gleby, wilgotność )
 • Częstotliwość i intensywność użytkowania (Inne gatunki traw zastosujemy do podłoża dekoracyjnego, a inne do murawy piłkarskiej)
 • Nasza zdolność do przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych takich jak koszenie i podlewanie (Inne trawy znajdą swoje miejsce w przydomowych ogródkach, a inne na działce, którą będziemy odwiedzać kilka razy w roku)

Zakładanie trawnika z rolki

trawnik z rolki

Układanie trawnika z rolki jest szybszą metodą, która daje natychmiastowy efekt zielonej murawy. Przygotowanie powierzchni jest kluczowe – gleba musi być dobrze wyrównana i nawilżona. Następnie rozwijaj rolki trawy, ściśle przylegając je do siebie, aby uniknąć szczelin.

Zalety i wady zakładania trawnika z rolki

Trawa z rolki pozwala na szybkie stworzenie pięknego trawnika, który jest gotowy do użytku w krótkim czasie. Jest to jednak droższa opcja i wymaga starannego przygotowania gleby oraz intensywnej pielęgnacji po ułożeniu, aby zapewnić odpowiednie ukorzenienie się trawy.

Porównanie metod

Wybór między siewem a trawą z rolki zależy od Twoich potrzeb i budżetu. Siew jest bardziej czasochłonny, ale pozwala na lepsze dostosowanie trawnika do warunków ogrodowych. Trawa z rolki jest idealna, jeśli potrzebujesz natychmiastowego efektu, ale wymaga większych nakładów finansowych i staranności przy układaniu.

Podlewanie Trawnika po Założeniu

Zasady podlewania nowego trawnika

Podlewanie to kluczowy element w procesie zakładania nowego trawnika. Odpowiednia ilość wody zapewnia nasionom warunki do kiełkowania oraz umożliwia prawidłowe ukorzenienie się trawy z rolki.

 1. Jak często podlewać: W pierwszych tygodniach po założeniu trawnika konieczne jest codzienne podlewanie, aby utrzymać stałą wilgotność gleby na głębokości około 5-10 cm. Regularne podlewanie pozwala na szybkie ukorzenienie się trawy, co jest kluczowe dla jej zdrowego wzrostu.
 2. Ilość wody: Nowy trawnik potrzebuje obfitego, ale nie nadmiernego podlewania. Idealnie, gleba powinna być nawilżona do głębokości 10-15 cm, co można osiągnąć przez nawadnianie 1-2 razy dziennie przez pierwsze 2 tygodnie. W tym czasie należy unikać tworzenia kałuż, które mogą prowadzić do gnicia nasion.
 3. Regularne podlewanie: młode rośliny trawy mają płytki system korzeniowy, który szybko wysycha. W późniejszych tygodniach, kiedy trawa zaczyna się ukorzeniać, częstotliwość podlewania można stopniowo zmniejszać, zwiększając jednocześnie objętość wody dostarczanej podczas jednego cyklu nawadniania. To zachęca korzenie do głębszego wzrostu, co z kolei sprzyja odporności trawnika na suszę.

Pierwsze Koszenie Trawy po Założeniu Trawnika

Kiedy rozpocząć koszenie

Pierwsze koszenie nowego trawnika to ważny moment, który powinien być przeprowadzony z dużą ostrożnością.

 1. Rozpoznanie gotowości do koszenia: Trawa jest gotowa do pierwszego koszenia, gdy osiągnie wysokość około 8-10 cm i jej system korzeniowy jest wystarczająco silny, aby utrzymać się w glebie. Można to sprawdzić delikatnie pociągając trawę – jeśli stawia opór, jest gotowa do koszenia. Zwykle ten moment następuje około 3-4 tygodnie po siewie lub układaniu trawy z rolki.
 2. Wpływ na zdrowie trawnika: Zbyt wczesne koszenie może uszkodzić młode rośliny, podczas gdy zbyt późne koszenie może prowadzić do stresu roślin i nierównego wzrostu. Ważne jest, aby poczekać na odpowiedni moment, by zapewnić optymalne warunki dla młodego trawnika.

Jak kosić trawnik?

Pierwsze koszenie trawnika różni się od regularnego koszenia dojrzałej murawy.

 1. Wysokość koszenia: Pierwsze cięcie powinno być delikatne, z minimalnym przycinaniem, co oznacza skrócenie trawy o nie więcej niż 1/3 jej wysokości. Dla trawnika, który ma 8-10 cm, koszenie na wysokość około 6 cm jest odpowiednie. To zapobiega stresowi roślin i pomaga wzmocnić system korzeniowy.
 2. Narzędzia do koszenia: Używaj ostrych narzędzi do koszenia, aby uniknąć szarpania trawy, co mogłoby ją uszkodzić. Dobrze naostrzone noże kosiarki zapewniają czyste cięcia, które minimalizują uszkodzenia roślin i pomagają w szybkim gojeniu się trawy.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji po pierwszym koszeniu

Po pierwszym koszeniu trawnika, kluczowe jest przestrzeganie kilku zasad, aby zapewnić jego zdrowy rozwój.

 1. Regularność koszenia: Po pierwszym koszeniu, kontynuuj regularne koszenie co tydzień, ale zawsze pamiętaj, aby nie usuwać więcej niż 1/3 wysokości trawy podczas jednego koszenia. Regularne przycinanie wspomaga zagęszczenie trawy i zapobiega jej przerośnięciu.
 2. Unikanie stresu: W ciepłe i suche dni unikaj koszenia w południe, kiedy trawa jest najbardziej narażona na stres wodny. Wybierz wczesny ranek lub późne popołudnie, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzeń.
 3. Pielęgnacja narzędzi: Upewnij się, że narzędzia do koszenia są zawsze w dobrym stanie. Regularne ostrzenie noży i konserwacja kosiarki przedłużą jej żywotność i zapewnią najlepsze wyniki koszenia.

Zakładanie i pielęgnacja trawnika wymaga staranności i cierpliwości, ale wyniki w postaci bujnej, zielonej murawy są tego warte. Poprzez przestrzeganie powyższych zasad dotyczących podlewania i koszenia, można zapewnić, że trawnik będzie zdrowy i piękny przez wiele lat.

Podsumowanie

Dobrze założony i zadbany trawnik będzie dumą każdego domatora. Najlepszym okresem na zakładanie trawnika będzie wiosna oraz jesień aby uniknąć ekstremalnych warunków temperaturowych. Przygotowanie podłoża to pierwszy i najważniejszy krok w całym procesie. Trawnik możemy założyć na dwa sposoby – z siewu oraz rolki, każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Podlewanie trawnika i regularne procesy pielęgnacyjne to kolejny bardzo istotny element w utrzymaniu zielonej przestrzeni w okół domu

Po więcej informacji dotyczących robót ziemnych, usług ogrodniczych lub innych naszych usług zapraszamy na naszego bloga gdzie w sposób szczegółowy i prosty przedstawiamy poszczególne aspekty związane z naszymi działaniami.
Masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości w związku z pracami ziemnymi oraz zakładaniem ogrodów albo chciałbyś skorzystać z usług specjalistów w tej dziedzinie?

Zapraszamy do kontaktu!

Działamy w pełni legalnie, w oparciu o przepisy prawa polskiego i UE, a wszelkie nasze działania są bezpieczne i w stu procentach profesjonalne. Pomożemy Ci w kwestii przeprowadzenia robót ziemnych, zakładaniu ogrodów nie łamiąc obowiązujących w naszym kraju reguł i nie narażając Cię na ewentualne kary pieniężne!

Źródła:

Zakładanie trawnika krok po kroku

Zakładanie trawnika

Last modified: 7 lipca, 2024