Wycinka drzew na działce – nowe, aktualne przepisy 2023/2024

Written by

wycinka drzew na działce

Usunięcie drzewa lub krzewu z terenu własnej posesji od lat stanowi spory problem właścicieli nieruchomości. Różnego rodzaju ograniczenia w tym względzie znacznie utrudniają wycinkę, a poznanie obowiązujących w naszym kraju przepisów to absolutna podstawa, by mieć świadomość swoich praw i obowiązków. Dlatego pragniemy pomóc i odpowiadamy na najważniejsze pytania. Co zmieniło się w kwestii pozwolenia na wycinkę drzew w 2023 roku, a co zmieni w 2024 roku? Jak zgłosić taki zamiar? I w końcu – jakie są opłaty za usunięcie drzewa? Zapraszamy do lektury!

Uzyskanie zezwolenia na wycinkę drzew na własnej działce w 2023 i 2024 roku ma być łatwiejsze

Od stycznia 2023 roku obowiązują nowe regulacje, które dotyczą wycinki drzew i krzewów. Wdrożenie zmian miało na celu w dużej mierze usprawnienie i ułatwienie procesu uzyskiwania zezwolenia na usunięcie drzewa. Jednym z najważniejszych udogodnień jest przede wszystkim możliwość przesłania wniosku o pozwolenie na wycinkę oraz zgłoszenie wycinki za pośrednictwem internetu (od 27 stycznia). Wzory wniosków o wycinkę zostały ujednolicone dla całego kraju, co znacznie ułatwia ich składanie.

To jednak nie wszystko. Procedury związane z usuwaniem drzew mają także zostać skrócone. Kiedy zmiany wejdą w życie w 2023 r, odpowiednie organy będą miały nie 21, a 14 dni na oględziny zgłoszonych do wycinki drzew. Zmianie ulegnie również termin zgłoszenia sprzeciwu na wycinkę drzew lub krzewów – będzie on wynosił nie 14, a 7 dni.

Jak legalnie wyciąć drzewa na swojej posesji i kiedy niezbędne jest zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa?

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, chcąc wyciąć drzewo lub krzew, należy zgłosić ten zamiar do odpowiedniego urzędu (miasta, gminy lub powiatu). Jest to niezbędne w sytuacji, gdy obwód pnia drzewa, mierzony na wysokości 5 cm, przekracza:

  • 80 cm (dotyczy to takich gatunków drzew, jak topola, wierzba, klon srebrzysty oraz klon jesionolistny);
  • 65 cm (dotyczy to takich gatunków drzew, jak kasztanowiec zwyczajny, platan klonolistny oraz robinia akacjowa);
  • 50 cm (dotyczy to pozostałych, niewymienionych wyżej gatunków drzew).

Powyższe zasady dotyczą zarówno wycinki drzew na posesji prywatnej, jak i na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków.

Jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia na własnej działce?

Nie zawsze będziesz potrzebować zezwolenia na usunięcie drzewa i krzewu. Ustawa przewiduje odstępstwa od reguły, dzięki czemu w niektórych przypadkach nie musisz nawet składać wniosku o wycinkę drzewa. Dotyczy to:

  • krzewów;
  • drzew lub krzewów, które zostały złamane lub wywrócone (np. w wyniku wypadku, katastrofy albo czynników naturalnych);
  • drzew lub krzewów stanowiących przeszkody lotnicze;
  • drzew z gatunku bożodrzew gruczołkowaty (Ailanthus altissima) oraz innych gatunków, jeżeli obwód drzewa na wysokości 5 cm nie przekracza odpowiedniej wartości);
  • drzew i krzewów owocowych, chyba że rosną na terenach zielonych lub wpisanych do rejestru zabytków.

Wszystkie powyższe przepisy sprawią, że właściciele nieruchomości rzadziej będą pozbawiani możliwości usunięcia drzewa i nowego zagospodarowania swojej działki w trakcie jednego sezonu.

Kiedy można wycinać drzewa na własnej działce? Po dokonaniu opłaty za usunięcie drzewa

Wysokość opłaty za usunięcie drzewa na własnej posesji oblicza się poprzez pomnożenie liczby centymetrów obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm oraz stawki opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew. Ta ostatnia może wynosić od 12-15 zł (np. kasztanowiec zwyczajny, klon jesionolistny, klon srebrzysty czy wierzba) do 170-210 zł (np. cis, cyprysik, głóg, jałowiec czy jarząb).

Warto pamiętać, że nie wolno dokonać usunięcia drzewa bez wymaganego zezwolenia na usunięcie. Kara za usunięcie drzewa bez zezwolenia wynosi dwukrotność opłaty za usunięcie drzewa zgodnie z prawem (a więc po wydaniu zezwolenia na usunięcie drzewa przez odpowiedni urząd).

Uwaga! Nie nalicza się opłat w przypadku usuwania drzew bez wymaganego zezwolenia lub bez zgody, gdy usunięcie wynika z potrzeb ochrony roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową lub ochrony siedlisk przyrodniczych, a także w przypadku drzew zagrażających bezpieczeństwu ludzi lub mienia.

Co się nie zmieni? Konieczność złożenia wniosku o zezwolenie na wycięcie drzewa o większym obwodzie pnia

Początkowo omawiane zmiany obejmowały również zwiększenie o 20 cm obwodu pnia drzewa wymagającego zgłoszenia. Niestety, przepis ten został usunięty, w związku z czym wciąż należy zgłaszać drzewa do wycinki w sytuacji, gdy obwód pnia drzewa na wysokości 5 cm przekracza 80, 65 lub 50 cm (w zależności od gatunku).

Jeżeli rosnące drzewa na działce wymagają wycinki, zgłoś się do naszej firmy. Oferujemy ich kompleksowe usuwanie w oparciu o sprawdzone i bezpieczne metody. Zajmujemy się także przesadzaniem drzew i krzewów oraz innymi pracami ogrodniczymi, które wymagają wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich narzędzi.

Po więcej informacji dotyczących wycinki drzew, robót ziemnych lub innych naszych usług zapraszamy na naszego bloga gdzie w sposób szczegółowy i prosty przedstawiamy poszczególne aspekty związane z naszymi działaniami. 


A jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości w związku z usunięciem drzewa albo chciałbyś skorzystać z usług specjalistów w tej dziedzinie? Zapraszamy do kontaktu! Działamy w pełni legalnie, w oparciu o przepisy prawa polskiego i UE, a wszelkie nasze działania są bezpieczne i w stu procentach profesjonalne. Pomożemy Ci pozbyć się drzewa lub krzewu, nie łamiąc obowiązujących w naszym kraju reguł i nie narażając Cię na ewentualne kary pieniężne!

Last modified: 9 kwietnia, 2024